krzyk3

Zawód Pracownika Ochrony nierozerwalnie związany jest z podejmowaniem ryzyka. Choć często wydaje się to praca lekka, spokojna i bezpieczna, już z samego założenia wymaga od wykonujących ją osób stałej gotowości do podejmowania działań niebezpiecznych. Przy czym niebezpieczeństwo to ma wiele twarzy.

Życie to nie film

Pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy myśli się o zawodowym ochroniarzu to możliwość używania przemocy. Zwłaszcza Kwalifikowani mają dość szerokie uprawnienia w tym zakresie. Włącznie z prawem do użycia broni palnej. Należy jednak pamiętać, że każdy rewolwerowiec, prędzej czy późńiej, znajdzie drugiego, który okaże się szybszy. Każdy karateka trafi, w końcu, na silniejszego. Niezmiernie ważne jest zatem realne określenie swoich szans w ewentualnym starciu. Ta praca wymaga od nas podejmowania ryzyka. Ale ryzyka świadomego, ograniczonego do niezbędnego minimum. Tak, aby nie narażać niepotrzebnie własnego zdrowia i życia.
Czasem sytuacja wymaga odegrania roli nieustraszonego twardziela. Zwykle to wystarczy by zniechęcić potencjalnego przeciwnika. Nie należy jednak przesadzać i prowokować swoim zachowaniem i postawą do otwartego starcia. Wszak klient wynajmuje nas, żebyśmy utrzymali spokój i porządek, a nie sami go burzyli.

To nieszczęsne BHP.

Przepisy BHP i Ppoż, a zwłaszcza ludzie, którzy je egzekwują to zmora dzisiejszych czasów. Czasem człowiek ma wrażenie, że nie da się normalnie pracować, żeby kilku przepisów nie złamac. Jednak one nie wzięły się znikąd. Zostały opracowane tak, by zminimalizowac ryzyko utraty zdrowia i życia. Można zatem na nie utyskiwać, ale warto pamiętać by ich przestrzegać. Dotyczy to zarówno bezpośrednio zadań ochrony, jak i nadzoru nad ich przestrzeganiem przez personel ochranianego obiektu. Kamizelka odblaskowa, czy kask ochronny nie służą do dręczenia ochroniarzy, tylko do zapewnienia im stosunkowo bezpiecznej służby.
Warto mieć to na uwadze.

Nie trać głowy.

Czasem bywa tak, że nieszczęście już się stało. Pracownik nie miał możliwości mu zapobiec. W takich przypadkach należy podjąć działania zmierzające do minimalizacji szkód. Zabezpieczyć miejsce zdarzenia, udzielić pierwszej pomocy itp.
I tu znów należy pamiętać przede wszystkim o własnym bezpieczeńswie. Zupełnie jak w ratownictwie medycznym. Ratownik pozbawiony przytomności, ranny, a zwłaszcza martwy, nie będzie w stanie skutecznie działać. To samo dotyczy pracownika ochrony. W sytuacji zagrożenia ludzie reagują różnie. Jedni trzeźwo oceniają sytuację i podejmują stosowne kroki. Inni wyłączają myślenie. Bywa, że wpadają w panikę. Pracownik ochrony powinien należeć do tej pierwszej kategorii. To jego zadaniem jest podjęcie pierwszych kroków zmierzających do zażegnania niebezpieczeństwa. Wobec tego nie może sobie pozwolić na działania chaotyczne, podyktowane rosnącym poziomem stresu. Wystawiłby wtedy na niepotrzebne ryzyko zarówno siebie, jak i osoby, których bezpieczeństwa powinien pilnować.


Prawdopodobnie do kwestii bezpieczeństwa będę wracał jeszcze nie raz. W tej chwili jednak, tytułem podsumowania, powiedzmy sobie: Aby móc chronić innych ludzi, ich zdrowie, życie i mienie, dobry ochroniarz powinien, w pierwszej kolejności, zadbać o własne bezpieczeństwo.

Korekta: Katarzyna Wojciechowska

 

Udostepnij post na:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

0 #1 Momo 2016-11-18 17:45
Napisz jeszcze instrukcje bhp dla resortowego dziadka śpącego na krześle, coby nie zrobił sobie kuku
Cytować | Zgłoś administratorowi

Zobacz wszystko od:

Hubert Kwintal

Nowe wpisy

Otrzymasz informację o każdym nowym artykule który ukaże się na blogu.

Ostatnie komentarze

 • Zdenek Smetana 14.02.2018 17:38
  OTIS przestań już męczyć konia bo oślepniesz i jak będziesz wtedy pisał?

  Czytaj więcej...

   
 • OTIS 13.02.2018 21:29
  Każdy obywatel funkcjonariuszem publicznym :D :D :D To jest wierutna bzdura!! Na podstawie przytoczonego ...

  Czytaj więcej...

   
 • OTIS 13.02.2018 21:19
  Niektóre firmy same będą chciały takie szkolenia organizować swoim pracownikom. :lol: :lol: :lol ...

  Czytaj więcej...

   
 • OTIS 13.02.2018 21:15
  Przed deregulacją pracownikowi zawieszano tylko licencję bądź odwieszano jeżeli okazało się, że ...

  Czytaj więcej...

   
 • OTIS 13.02.2018 21:12
  Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że po deregulacji uprawnienia o których mowa powyżej, można ...

  Czytaj więcej...